בס"ד

דרשת בר מצווה שבזכותה זכיתי בפרס ארצי בכנסת ישראל לשנת ה'תשס"ט

 

שלום וברוכים הבאים משפחתי הנפלאה ואורחים נכבדים,

 אני שמח שבאתם לחלוק עימי רגע משמעותי בחיי. כיום אני נחשב בוגר, זהו שלב מעבר בין הילדות לבגרות, שלב בו ניכרים שינויים פיזיים ורגשיים , המבדילים אותי מילדים קטנים. היום, מגיל המצוות, החברה מצפה ממני ליטול אחריות על מעשי ולשקול כל פעולה מראש. מקווה שאצליח לעשות זאת ותמיד לבחור בדרך הנכונה לי.

רוצה אני לשתף אתכם, במסע הדרשה שערכנו בכיתתנו. מסע בו חקרתי על עצמי וגיליתי דברים חדשים.

ראשית, נולדתי בכ"ה בניסן. כבן מזל שור, תכונותיי מראות על חוזק ועקשנות ואני מקווה להיות חזק בעמידה מול לחצי גיל ההתבגרות ועקשן מספיק, בהשגת המטרות שלי ובכך להביא כבוד ונחת להורי ולבני עמי.

שמי, ניתאי, ניתן לי על ידי אחי ואחותי. שמי המיוחד הוא כשמו של  ניתאי הארבלי, התנא החכם המוזכר בתקופת המשנה שהיה אב בית דין, בתקופת הסנהדרין.   מאמרותיו עולה דמות של אדם הרואה ערך בחברה שבה הוא חי ופועל למענה. בדבריו במסכת אבות שבמשנה, הציע כדרך לחיים פעילים וטובים לא לדאוג מדברים קשים שעלולים לקרות, שכן הפחד משתק ואינו מאפשר פעילות. אני מקווה שאזכה לחוכמה ולכבוד כמו חכם זה.

כבר מצווה חלק מן המצוות המוטלות עלי, אעלה לתורה ואקרא את פרשת:שמיני בספר:ויקרא (,מפרק_ט' פסוק י'א עד פרק _י"א פסוק:מ"ז). כשם שאני חוגג כך גם הפרשה נפתחת בחגיגיות ומתארת את היום השמיני למילואים באוהל מועד,חגיגת   המקדש הזמני. לכבוד יום זה הוקרבו קורבנות וגם קבעו את חוקי הכשרות, ומה אוכלים ומה לא.

הנושא האחרון מסקרן במיוחד, נשאלת השאלה מה היה הטעם בחוקי הכשרות?

ובכן, חוקים אלו באים להבדיל אותנו מהגויים אשר אוכלים הכל, במשך דורות רבים יהודים היו מוכנים למות על קידוש השם ובלבד שלא לאכול טרפה כמו חזיר. מלבד זאת, התורה מכירה בצורך של האדם לאכול בשר, אך רצתה לחנך אותנו שלא נהיה כמו חיות הטרף ושלא נהיה אכזריים כמו העופות הדורסים.

אני גאה להיות  חוליה בשרשרת הדורות של העם היהודי,והחל מיום זה מוטלת עלי החובה להעביר את המורשת והתרבות היהודית, הדוגלת במוסריות גבוהה ובמידת הרחמים כלפי אדם ואף בהמה. הלוואי שכולנו נשמור את המורשת המופלאה הזו ונזכה לימים טובים כיחידים וכחברה.

לסיום אני מודה לבורא עולם שנתן לי את משפחתי האהובה.

אני מודה לאבי,שיודע לטפל בכל בעיה.

 לאמי,המטפלת והאוהבת

 לאחיי אור-ים וטוהר, שקרובים אלי ומבינים אותי

 כל משפחתי המורחבת, שתמיד נמצאים בזמן הנכון ובמקום הנכון.

לחבריי הטובים,שתמיד אתם לי אוזן קשבת.

ואחרונים חביבים, למורי שתמכו בי ועזרו לי להגיע עד הלום.

מאחל לכולכם ערב טוב וחיים טובים לכולנו!!

מצגת הדרשה . הקש כאן

תודתינו נתונה למשפחת שושנה (חגגו אצלינו במצדה את טקס בר מצווה של נתאי) על שאיפשרו לעלות את הדרשה באתרינו לתועלת רבים .