ליל סדר במצדה.... Seder Night at Massadah
ליל הסדר האחרון במצדה..........The last seder night

 

חוויית הפסח בשידור ישיר ממצדה

ביום ה' ניסן תשס"ה (17.4.05) בשעה 17.30 אלפי איש ברחבי תבל עצרו את נשימתם בראות את "ליל הסדר לדוגמה" ששודר בשידור ישיר ממצדה , בשידור הזה השתתפו באופן פעיל דרך הוידאו קונפרנס קהילת  Vineland בניו ג'רסי , שגם שם ערכו ליל הסדר לדוגמה . גם במוסקווה באנגליה וברחבי ארה"ב צפו דרך האינטרנט .

השידור נפתח בסרט שהוכן מראש המתאר דו שיח בין ילדים שמסתיים בהסבר על פסח ע"י סבא טוב, תוך כדי ההסבר הנער נרדם והוא מוצא את עצמו בהר המצדה ונקלע בילדים שאופים מצות ,לאחר דו שיח קצר הילדים מזמינים את האורח לליל הסדר , וכך מוצא את עצמו האורח בעיצומו של ליל הסדר במצדה שבסיומו נכנס איתן קמפל מנהל אתר המצדה שמסביר על היסטוריית ההר, כאשר בסיום ההסבר איתן יורד ממצדה, ועוברים לשדר בשידור חי למרגלות ההר מול שולחן ערוך לליל הסדר.

 

קטע זה נפתח ע"י שירה  ומנחה הסדר הרב טוביה בולטון פותח בשלום לכל הצופים ועושה הכרות עם כל מוזמני הסדר במצדה ובניו ג'רסי (ראוי לציין שהסדר במצדה אופיין בנציגות עם ישראל חיילי צה"ל עולים מאתיופיה, עולים מארה"ב וצברים ) ומיד עובר להסביר  את התהליך אפיית מצות  כאשר על המסכים מוקרן סרט שצולם במאפיית כפר חב"ד .

 

לאחר מכן מתחיל בהסבר סימני ההגדה שלאחריו מכבדים את ניו ז'רסי "במה נשתנה". הרב טוביה עובר בשאלות לאורחים, מה זה בשבילם חירות וכך עוברים לניו ג'רסי ושם כובד מר מאיר גליק ניצול שואה לתאר מה היא חירות.

 

בהמשך חוזרים למצדה, מנחה התוכנית מתחיל לנגן בשיתוף עם חליל צד ודרבוקה את "והיא שעמדה" , וכך ממשיכים ומכבדים את השליח הרבי ב   Vineland ניו ג'רסי הרב ישראל רפפורט בהסבר ארבע בנים בציינו שישנו בן חמישי שלא מגיע לסדר וכך תפקידם של כל השלוחים של הרבי מליובאויטש בעולם לדאוג לבן החמישי.

 

חזרה למצדה : מכובד שליח הרבי בחוף ים המלח הרב שמעון אלהרר שמזכיר את קריאתו של הרבי לדאוג שכל יהודי בלילה הראשון יוכל מצות אפית יד, ומפתיע את הנוכחים בנתינת סט של שלוש מצות לכל אחד, כאשר סט אחרון נשלח ל  Vinelandניו ג'רסי דרך המצלמה...

 

עוברים לשיר שהרב טוביה הלחין בקצב הראפ על פסח, בסיום התוכנית נאמר לחיים והוזכרה קריאתו של הרבי שצריך להתכונן לביאת משיח ע"י הוספה במעשים טובים והציבור הצטרף לשירת לשנה הבא בירושלים , ומשיח משיח....אכן התרגשות רבה עד דמעות הורגשה באויר ברחבי תבל.

 

תוכנית זו בוימה בכישרון רב ע"י השחקן הנודע ר' מיכאל וייגל.

 

גורמים שותפים לעשייה :

רשות הגנים הלאומים - אתר מצדה מר איתן קמפל ,

בית חב"ד חוף ים המלח, הרב שמעון אלהרר,

מר יובל שפי חברת טלפרומשיון מצדה,

 

תודתנו לנותני החסות : חברת למוצרי קוסמטיקה ahava , מלון רוייאל , מלון עין בוקק בים המלח.

 

 


שידור ישיר..... Live Broadcast

שידור ישיר מווילנד שבניו ג'רסי.... Live broadcast from Wyeland, New Jersey

שידור ישיר מווילנד שבניו ג'רסי.... Live broadcast from Wyeland, New Jersey

טכנאי שידור בפעולה..... Broadcast technician in action

רגע מתוך הסרט.... A moment from the movie