מצדה
ונחלים בדרום ים המלח

 

.

גן לאומי מצדה

גן לאומי מצדה הוא הר שולחן מבודד הסמוך לחוף ים המלח בין סדום לעין גדי. הצוק מתנשא לגובה של כ-440 מטר ומנותק מסביב על ידי גיאיות עמוקים המקיפים אותו מכל עבריו. הצוק שטוח בפסגתו. אורכו כ-650 מטר ורוחבו כ-300 מטר. יוסף בן מתיתיהו תיאר את המבצר כך: "הורדוס הקים חומה מסביב לראש ההר, שבעה ריס אורכה, שתיים עשרה אמות קומתה ועוביה שמונה אמות, ובנה על החומה מלמעלה שלושים ושבעה מגדלים, וגם ארמון בנה לו הורדוס במבצר, במורד המערבי, מתחת לחומה הסוגרת על ראש ההר, ככה שיגן המבצר הזה בידי שמיים ובידי אדם גם יחד נגד אויב העולה עליו במלחמה".
אתר מצדה הוא אחד מסמלי הגבורה החשובים בעמנו, הואט עדות מופלאה במלחמת החרות של היהודים ברומאים, עמידת מעטים נגד רבים, חלשים נגד חזקים. מבצר מצדה הפך למקום עלייה לרגל ותיירים רבים פוקדים את ההר.
ניתן לעלות למצדה ברגל בשביל הנחש במשך כשעה, אך רוב המבקרים עולים ברכבל החדיש בנסיעה מהירה של כשלוש דקות וחצי בלבד. במהלך הנסיעה תצפיות נוף על תהומות אין חקר ועל השביל של המטפסים לפסגה. הרכבל מגיע כמעט עד הפסגה וחולף על הפרשי גובה של 250 מטר.

¨  באתר גישה מלאה לנכים

.

"אל מול המצדה" - חזיון אורקולי

המופע מתאר את שהתחולל כאן בעת שירושלים הנצורה נאבקה על חייה. הטסקט משולב בפעלולי אור וקול מדהימים מול היושבים במדרון. שיאו של המופע הוא תיאור השעה האחרונה של היהודים במצדה: ניסיונות הקנאים להתגונן בפני הרומאים אינם מצליחים ואלעזר בן יאיר, מפקד המבצר, מדבר על ליבם של הנצורים להתאבד ולמות מות גיבורים כבני חורין. הדרמה מתחוללת בליל הסדר. למחרת עם שחר עולים הרומאים אל ההר, ורק זוג הנשים וחמשת הילדים שהסתתרו בהר הם שמספרים על המעשה הנורא... הסיום המוסיקלי חותם את המופע המרגש.


 

מופע אור וקול במצדה
לתשומת לבכם:

¨       המופע האור-קולי "אל מול המצדה" מתקיים בימים ג' וה', לפי המפרט:

¨     בתאריכים מרץ עד סוף אוגוסט בשעה 21:00 (שעון קיץ)

¨     ומה-1 בספטמבר עד סוף אוקטובר בשעה 19:00.

¨     חשוב: יש להגיע אל החיזיון חצי שעה לפני תחילת המופע

¨     רכישת כרטיסים לבודדים במקום.

¨     לקבוצות גדולות ניתן לפתוח מופעים מיוחדים על פי תיאום.

¨     מידע במרכז הזמנות, בטלפון: 08-9959333

מצדה - מבט-על
מסלולי נחלים בדרום ים המלח

 

נחל בוקק ונחל זוהר

לפנינו הצעות לטיולים קצרים בנחלים היורדים מהרי המדבר לים המלח. לכל נחל הליכה קצרה של כשעה עד שעתיים, למעיין או מיצד. הטיול מתאים לכל המשפחה בכו עונות השנה. רק בקיץ הלוהט של ים המלח רצוי לטייל בשעות הבוקר המוקדמות או עם שקיעה. בתי המלון הרבים שרוכזו באזור עין בוקק הם עדות לסגולות הבריאות של ים המלח והמדבר שסביבו, אותן ידעו גם אבותינו.

זהו המקום הנמוך ביותר בעולם - 400 מטר מתחת לפני הים. האוויר יבש ועשיר בחמצן. בעקבות מעיינות המרפא, להם סגולות רפואיות, נפתחו בצד המלונות גם מרכזי בריאות, בריכות וטיפולים, המוסיפים עוד הנאה לנופשים. כך הפף האזור לאהוב ומבוקש על ידי תיירות החוץ והפנים כאחת. אזור ים המלח מותאם לנופש, לטיול, למנוחה ולמרפא.

עולים בשביל הנחש

 

 

 

 הטיול לנחל בוקק

נחצה את הכביש בזהירות (נוסעים כאן מהר, זהו כביש בינעירוני) ולפי השלט נרד לנחל. נחל בוקק עובר בדרום מדבר יהודה. כמות הגשמים קטנה, בין 50-150 מ"מ בממוצע שנתי. הקרקע עשויה מסלעי גיר וקירטון לסירוגין, כך נוצרים הקניונים והגיאיות. הקירטון מקנה לקרקע את צבעה הלבן והבהיר ואת צורת הגבעות המעוגלות. במצוק ההעתקים, בו עובר הנחל, נחשף מעיין שכבה, הוא עין בוקק, אליו מועדות פנינו. מקור מימיו בגשמים שירדו באזור ההר. המים חלחלו בסדקים של הגיר המרכיב את מדבר יהודה, עד הגיעם לשכבה אטומה למים, שכבה חרסית. כך המים זורמים עליה, עד שהם מוצאים "פרצה" במצוק ובה הם נובעים כמעיין.

 

רגע לפני - גיחה למיצד בוקק

לפני שניכמס לנחל נמליץ על ביקור שמחייב טיפוס קצר במדרון הצפוני של הנחל - מיצד בוקק, הנמצא במקום בולט ואסטרטגי. בשל היות המקום נווה מדבר, היו באזור שטחים חקלאיים שהתבססו על גידול צמחי בושם, תמרים וכדומה. ייתכן שבשלב מסויים שימש המבנה שאליו הגענו דרך הגנה על המעיין מסיבות ביטחוניות. האזור היה מוכר בתקופה הרומית ביזנטית ואפשר היה לעבור ברגל. כך איבטח המיצד את העולים להר חברון דרך מעלה בוקק, וחסם את הדרך לעין גדי.

במיצד נראה מבנה ריבועי בגודל של 20 על 20 מטר, ובו מגדל פינה, שחלש על האזור המעובד סביב למבנה. האזור המעובד הושקה באמצעות אמות, שהוליכו את המים מעין בוקק עד למיצד ולשטחי החקלאות. שרידים מהאמות נראה ביציאה מעין בוקק לכיוון הרכב.

מחפירות שנערכו במקום הסתבר שהמיצד קיים מאז התקופה החשמונאית ועד המרד הגדול בתקופה הרומית. רק במאה הרביעית לספירה חזר להיות מיושב, עד התקופה המוסלמית.

 

אל המעיין

נרד לאפיק הנחל ונעלה לפי המסלול השחור, המסמן את השביל בתוך הערוץ. כבר בהתחלה נראה בריכות מים קטנות וזרימה קלה, נפגוש בצמחיית הנחל האופיינית לאזור, בשיחי מלוח ועצי אשל. באביב נבחין בפריחה צבעונית.

לאורך הערוץ צינור מים מודרני, בולט בנוף, המוביל מים למלונות.

לאחר הליכה של כחצי שעה בנחת, נגיע למפל, לבריכה ולמערה של נחל בוקק. זוהי פינה קסומה, שקטה וייחודית. כאן מותר לשתות ממי המעיין וליהנות מצלילי שכשוך המים במדבר, להם טעם מיוחד וקסם.

קלי הרגליים בינינו יוכלו להמשיך ולעלות אחרי המפל ולחפש את הנביעה בין הקנים והצמחייה הסבוכה.

נחזור באותו השביל תוך כ-20 דקות לכביש בו חונות המכוניות ליד מלון מרידיאן.

 

 

 

מבט על נחל זוהר

 

 

 

 

 

טיול לנחל זוהר, קניון ומיצד

¨   משך הטיול: כשעתיים

¨   גיל: טיול לכל המשפחה

¨   גישה לנכים: יש גישה עם רכב גבוה עד למיצד

¨   ציוד: מים, נעלי הליכה, כובע, מצלמה

¨   נקודת יציאה וחזרה: לצד הכביש העוקף את המלונות

 

נחל זוהר

ניסע בכביש העוקף את בתי המלון של עין בוקק. לפני הגשר, מעל נחל זוהר, פנייה ימינה לנחל זוהר. ההולכים ברגל יגלו את השביל המסומן בצבע ירוק ואחרי כ-10 עד 15 דקות יגלו ירידה מהדרך הרחבה בשביל צר אל הקניון המרשים של נחל זוהר.

נמשיך בו ונחזור לדרך הרחבה עד שנגיע למיצד זוהר.

 

מיצד זוהר

מצודה קטנה, שהייתה חוליה במערך ההגנה שהוקמה במדבר בשלהי התקופה הרומית. המיצד בנוי בראש צוק תלול של חוואר הלשון. חלק מהגבעה התמוטט ונותרו רק שער המצודה והמגדל.

¨    אסור לעלות על המיצד, אך רצוי לצלמו - הוא מרשים במיוחד!

לרגלי המיצד נחצב בור מטויח לאגירת מים ומעט מעליו, במעלה הערוצון, נבנה סכר לעצירת מי השיטפונות ולניצולם על ידי תושבי המיצד. המיצד שמר על הדרך, שככל הנראה עברה כאן בתקופה קדומה. בקרבת המיצד עצי שיטה שעלעליהם הקטנים וענפיהם הקוצניים מוסיפים הדר וכבוד לדרך, כמו גם עצי השיזף שבקיץ מוסיפים פרי קטן לאכילה, הדומה בטעמו לתפוח חמצמץ ושמו דומים.

קלי הרגליים יכולים לעלות מכאן ברגל בנופי הנחל הייחודיים לכביש ערד-סדום לתצפית, ואילו הנהג יחזור למכונית באותה הדרך, יעבור ליד בתי המלון לכביש העוקף ויעלה לפי השילוט לכיוון ערד ובנסיעה איטית יגלה את עמדת התצפית אליה הגיעו המטיילים כעבור שעה. .