כללי בטיחות בים המלח

חבל ים המלח מצטיין בשילוב נדיר של משאבים טבעיים בעלי סגולות רפואיות, שמש ידידותית, מי-ים מיוחדים, מים תרמומינרליים, בוץ רפואי ותנאים אקלימיים שאין דומה להם בכל רחבי תבל.

בשל מכלול תכונות אלו, יש לשים לב לכללי בטיחות הכרחיים בעת הרחצה בים המלח:

1.       מליחות – המליחות בים המלח גבוהה פי עשר מאשר בכל ים אחר.

2.       כניסה לרחצה: בכניסה לים יש להיעזר בגשרוני ההליכה המיועדים לכך.

3.       שחייה בים – מי הים הכבדים גורמים לציפה, מפעילים כוח מנוגד לכובד משקל הגוף ומקשים על יכולת השחייה ולכן – למצב של שכיבה על הגב יש לעבור ממצב ישיבה

4.       התזת מים – אחוזי המליחות הגבוהים בים המלח מסכנים את הרוחצים, אשר תוך כדי השהייה במים ועקב אי זהירות, ניתזים מים לעיניהם, העלולים לגרום לכוויות.

5.       בליעת מי ים – מומלץ מאוד לכל המתרחצים בים המלח, ובמיוחד לילדים עד גיל חמש ולקשישים – להימנע בתכלית מבליעת מי ים. אפילו כמות קטנה עלולה לגרום לנזקים חמורים ולפעמים אף קריטיים.

6.       כוויות ומכות שמש: השמש באזור ים המלח היא שמש טובה, בעלת קרינה נמוכה. אולם יחד עם זאת – יש למרוח את הגוף בשמן או משחת שיזוף ויש לחבוש כובע כדי להימנע ממכת שמש.

7.       שתיית מים – מומלץ להרבות בשתיית מים בשעות הבילוי בים

8.       חול לוהט – החול בחוף הנו חם עד לוהט, בעונות החום. כדי להימנע מכוויות – אין ללכת יחפים. יש לנעול סנדלים או כפכפים כהגנה על כפות הרגליים.

9.       בולענים – באזור ים המלח קיימת תופעה בה נפערים בורות באדמת האזור (הבורות מכונים בולענים). מומלץ למטיילים באזור, בעיקר בלילה – להיות ערנים וזהירים.

10.   רחצה לילית – רחצת לילה בים המלח מסוכנת הרבה יותר מאשר ביום בגלל זרמים וסחף תת-מימיים, העלולים לגרום לאסונות.

11.   גלים בים המלח – ים המלח, כאשר נוצרים בו תנאים הגורמים להיווצרות גלים, אפילו אם הם נמוכים מאוד, הסכנה בהם רבה ולכן – רחצה בים גלי אסורה בהחלט.

12.   שמירה על ילדים – יש להקפיד על השגחה צמודה על הילדים בעת השהייה במים, ובכל מקרה אין להשאירם במים ללא השגחה ולו לשנייה. אביזרי ציפה למיניהם לעולם אינם תחליף להשגחה אישית של מבוגר.

13.   תחנות הצלה – בכל חוף מוכר קיימת תחנת הצלה הפועלת בשעות היום. מרבית מקרי הטביעה בארץ התרחשו בחופים לא מוכרזים בהם לא היה מציל. הקפדה על רחצה בחוף מוסדר מצילה חיי אדם.

14.   חופים מוכרזים לרחצה – מתוך רצועת חוף ים המלח, שאורכה 87 ק"מ, רק 1.6 ק"מ הם חופים מוכרזים לרחצה, אשר קיימים בהם שירותי הצלה ועזרה ראשונה, הפועלים בשעות הרחצה המותרות ביום  ומצוינות בשילוט במקום. להזכירכם, באין מציל במקום – רחצת הלילה אסורה בהחלט.

15.   חופים שאינם מוכרזים לרחצה – חופים רבים אינם מוכרזים לרחצה ואין בהם שירותי הצלה ועזרה ראשונה. ישנם חניונים המעניקים שירותים שונים לקהל הרחב, העלולים להטעות את הנופשים לחשוב שקיימים במקום גם שירותי הצלה ועזרה ראשונה – ולא היא. אנו ממליצים לנופשים להתייחס לשילוט הקיים במקום, שאכן החוף בו הם רוחצים ומבלים עם ילדיהם הינו חוף מוכרז לרחצה, אשר נקוטים בו כל כללי הזהירות.

16.   שלטי הוריה, אזהרה, איסור ומודיעין – מודעות לסכנה, התנהגות נאותה ואמצעי בטיחות אלמנטאריים יכולים למנוע את רוב התאונות. שלטי ההוריה, האזהרה והאיסור נועדו להזהיר את הרוחצים מסכנות בחופי הרחצה ובים, ובכך להקטין במישרין או בעקיפין את היקף התאונות. שילוטי המודיעין מאפשרים לכם להתמצא ביעילות בכל הקשור למתקנים, לפעילויות ולשירותים השונים הקיימים בשטח.

 

נופשים יקרים, כל האמור לעיל לא בא "להפחיד" אתכם או לגרוע חלילה מהנאתכם מבילוי נופש ורחצה בים המלח. אנו פונים אליכם לנקוט בכללי הזהירות וההנחיות בעלון זה ולהישמע להוראות המצילים והסדרים, כדי שהנאתכם תהיה שלמה, תוך שמירה על בריאותכם ובריאות ילדיכם